روابط عمومی: 09198375085

samakeshragh@gmail.com

سراسر

تهران

شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 16 الی 20مراحل تجویز و آموزش استفاده از سمعک

مراحل تجویز سمعک:
آزمایش شنوایی - جلسه مشاوره سمعک - قالبگیری - تنظیم سمعک

آزمایش شنوایی:
در این مرحله شنوایی فرد اندازه گیری می شود میزان و نوع کم شنوایی تعیین می گردد و مشخص می شود که فرد در شنیدن چه صداهایی مشکل دارد.

و همچنین آزمایش گفتاری در این مرحله انجام می شود. در این آزمایش میزان تشخیص و درک کلمات ارزیابی می شود. نتایج این دو آزمایش در انتخاب و تجویز سمعک نقش اساسی دارد.

جلسه مشاوره سمعک
در این جلسه ادیولوژیست با توجه به افت شنوایی و جنبه های دیگر سمعک مناسب را به شما پیشنهاد می نماید.

این انتخاب معمولاٌ متناسب با وضعیت شنوایی، سلیقه و بودجه، سوابق پزشکی، مشخصات فیزیکی، محدودیت ها،میزان توانایی و مهارت و نوع فعالیت شما می باشد.

قبل از سفارش سمعک باید در مورد مشخصات سمعک پیشنهادی، قیمت آن، دوره ی استفاده آزمایشی از سمعک، آموزشهای لازم، شرایط ضمانت، سرویس و خدمات پس از فروش، اطلاعاتی کسب نمایید. تقریباٌ حدود یک هفته بعد از سفارش، سمعک برای تنظیم (فیتینگ) آماده خواهد شد.

-یک سمعک یا دو سمعک؟
برای اکثر افرادی که مشکل شنوایی در هر دو گوش دارند دو سمعک بهتر از یک سمعک کاربرد دارد. از مزایای استفاده از دو سمعک موارد ذیل می باشد:
شنیدن استریو یا شنیدن همزمان و متعادل از هر دو گوش
جهت یابی بهتر صدا
درک بهتر گفتار در محیط های شلوغ

-قالبگیری:
برای تهیه ی سمعک باید از گوش یک قالب اولیه تهیه گردد. تهیه قالب اولیه به منظور به دست آوردن شکل دقیق مجرا و گوش خارجی می باشد.

قالبگیری بدون درد است برای قالبگیری از خمیر نرمی استفاده می شود که به داخل گوش تزریق شده و بعد از چند دقیقه خمیر سفت می شود و به آسانی از گوش خارج می گردد.

این قالب اولیه برای ساخت قالب اصلی و یا سمعک به محل ساخت ارسال می گردد.

-تنظیم سمعک(فیتینگ):
پس از آماده شدن سمعک، مرحله ی تنظیم (فیتینگ) آغاز می شود. دراین جلسه سمعک بر روی گوش فرد گذاشته شده و تست هایی به عمل می آید تا وضعیت شنوایی فرد با استفاده از سمعک بررسی گردد. درجه بلندی و کیفیت  اصوات و ..... در سمعک آنالوگ به وسیله trimmer و در سمعک های دیجیتال با استفاده از کامپیوتر تنظیم می گردد. در این جلسه ادیولوژیست طریقه استفاده دقیق و نگهداری از سمعک را به شما آموزش می دهد. در طول دوره آموزشی،  ممکن است  نیاز باشد چند جلسه برای رفع مشکلات احتمالی با تنظیمات مجدد به کلینیک مراجعه نمایید.   

آموزش استفاده از سمعک:
برای اینکه سمعک شما به درستی عمل کند موارد زیر ر ا باید کنترل کنید.
باطری را دست در جای خود قرار دهید.
باطری ضعیف شده را در داخل سمعک قرار ندهید و درب باطری را به طور کامل ببندید .
جرم گوش نوک قالب را هر روز تمیز کنید.
فیلتر نوک سمعک را به موقع تعویض نمایید.
دفترچه راهنمای استفاده از سمعک را به دقت مطالعه نمایید.
سمعک را با یک پارچه نرم و یا کلینیکس تمیز نمایید.
مراقب باشید که آب و یا مواد پاک کننده داخل سمعک نرود. سمعک را در آب فرو نبرید.
از تماس لوسیون و اسپری و موادی که بعد از اصلاح صورت بکار می رود با سمعک جلوگیری کنید.
جرم گوش ممکن است داخل سمعک رفته و باعث خراب شدن قطعات الکترونیکی سمعک گردد که نیازمند تعمیر و هزینه های سنگین خواهد بود. ادیولوژیست به شما طریقه پاک کردن جرم از انتهای سمعک را آموزش خواهد داد.
اگر ترشح جرم درگوش شما زیاد است، شاید نیاز باشد که حداقل سالی یکبار برای شستشوی گوش به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.
طریقه ی تعویض باطری به شما آموزش داده می شود.
هرگز باطری ها را با فشار داخل سمعک جا نیندازید.
عمر باطری ها از 5 روز تا 2 هفته می باشد. (البته با توجه به سایز و مدت زمان استفاده و نوع باتری و سمعک)
همیشه یک بسته باطری نو به صورت ذخیره داشته باشید. توجه داشته باشید که بعضی از باتری ها یکباره و بعضی دیگر به صورت تدریجی از کار می افتند.
- باطری های استفاده شده را درمعرض هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم قرار ندهید و همچنین از قرار دادن سمعک در مقابل نور مستقیم - - آفتاب و در اتومبیل یا نزدیک رادیاتور شوفاژ و دیگر منابع گرمایی خودداری کنید.
- در هنگام استفاده از سشوار، سمعک را از گوش خود بیرون بیاورید.
- هنگام استحمام و شنا کردن از سمعک استفاده نکنید.
- سمعک را دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار دهید.
 

 باطری سمعک:


معمولا باطری مورد استفاده در سمعک ها از جنس (zinc.air) یا روی هوا می باشند. بر روی این باطری ها برچسب هایی است که با برداشتن آنها باطری فعال می شود. استفاده کننده از باطری سمعک باید دقت کنند که بعد از برداشتن برچسب بر روی باطری یک دقیقه صبر کنند تا باطری به حداکثر فعالیت خود برسد و بعد از آن باطری را داخل سمعک قرار دهد. اگر میخواهید که باطری فعال نشود از برداشتن چسب باطری خودداری کنید.

میانگین طول عمر

سمعک مورد استفاده

رنگ برچسب

سایز

9 تا 20 روز

سمعک های پشت گوشی قوی

آبی

615

6 تا 14 روز

سمعک های پشت گوشی و داخل گوشی بزرگ

پرتقالی

13

3 تا 10 روز

سمعک های پشت گوشی کوچک

سمعک های رسیور داخل کانال

سمعک هاب داخل گوشی متوسطه

قهوه ای

312

3 تا 7 روز

سمعک های رسیور داخل کانال کوچک

سمعک های داخل گوشی کوچک

زرد

10

چرا انتخاب ما


مشاوره و تست شنوایی رایگان سمعک

متخصصین کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک اشراق برای اشخاصی که قصد خرید سمعک را دارند مشاره و تست شنوایی رایگان در نظر می گیرد شما برای دریافت مشاوره کافیست با شماره مطب تماس حاصل فرمائید پاسخوگی سوالات شما خواهیم بود.


طرف قرارداد با بیمه ها

کلینیک سمعک اشراق طرف قرارداد با بانک سپه ، صادرات، تجارت و ...می باشد.همچنین برای بیمه شدگان کلیه بیمه ها مدارک لازم جهت اخذ تعرفه بیمه سمعک را ارائه می دهد.


ارائه خدمات در منزل و تست سمعک

این کلینیک همچنین کلیه خدمات خود را جهت رفاه حال سالمندان کم توان در منزل ارائه می دهد و همچنین برای افرادی که در انتخاب نوع سمعک تردید دارند تست سمعک به مدت یک هفته انجام می گیرد.


دوسال باطری رایگان

یکی از خدمات کلینیک سمعک اشراق، اهدای دوسال باطری رایگان به خریداران سمعک از این کلینیک می باشد.

سمعک چیست؟

خدمات سمعک اشراق سمعک اشراق بهترین در شرق تهران

سمعک(hearing aid) قطعه الکترنیکی کوچکی است که به فرد کم شنوا کمک می کند که صدا ها را بهتر بشنود و بتواند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کند.

سمعک صداهایی که وارد گوش می شود را پردازش کرده و سپس صدای مناسب و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کند.تکنولوژی سمعک به گونه ای است که علاوه بر افزایش میزان صدا باعث افزایش کیفیت صدا نیز می گردد و فرد صداها را واضح تر می شنود و همچنین صداهای مزاحم محیط را کم می کند.

انواع سمعک از نظر شکل: سمعک پشت گوشی سمعک داخل گوشی انواع سمعک از نظر تکنولوژی: آنالوگ دیجیتال هوشمند هوشمند وایرلس حالا اینجا برندهای سمعک بیاد.

ادامه مطلب

مقالات

سکته گوش!
آشنایی با افت شنوایی
چگونه عمر سمعک را افزایش دهیم؟
چگونه طول عمر باتری سمعک را افزایش دهیم؟
پیرگوشی
توسعه سیستم شنوایی در کودکان