روابط عمومی: 09198375085

samakeshragh@gmail.com

سراسر

تهران

شنبه تا چهارشنبه

از ساعت 16 الی 20سمعک داخل گوشی

سمعک چیست؟
سمعک(hearing aid) قطعه الکترنیکی کوچکی است که به فرد کم شنوا کمک میکند که صدا ها را بهتر بشنود و بتواند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کند. سمعک صداهایی که وارد گوش می شود را پردازش کرده و سپس صدای مناسب و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کند. تکنولوژی سمعک به گونه ای است که علاوه بر افزایش میزان صدا باعث افزایش کیفیت صدا نیز می گردد و فرد صداها را واضح تر می شنود و همچنین صداهای مزاحم محیط را کم می کند.
در سمعک های داخل گوشی کلیه ی قطعات در داخل قالبی درون صدفه یا مجرای گوشی قرار می گیرد. معمولا این سمعک ها بسته به اندازه های آن برای کم شنوایی های ملایم مورد استفاده قرار می گیرد.

داخل گوشی: در سمعک های داخل گوشی کلیه ی قطعات در داخل قالبی درون صدفه یا مجرای گوشی قرار می گیرد. معمولا این سمعک ها بسته به اندازه های آن برای کم شنوایی های ملایم مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سمعک داخل گوشی:
• درون صدفه یا (ITE)(In the ear)
در اين سمعك ها قطعات در جلد كوچكي قرار گرفته اند. اين سمعك در گوش خارجي جای مي گيرد و بخشي از آن وارد كانال گوش می شود. براي كم شنوائی هاي ملايم تا شديد مورد استفاده قرار می گيرد. اصوات از طريق رسيور ( بلندگو ) به كانال گوش هدايت می شود. كنترل ها و ولوم اين سمعك نسبت مدل هاي پشت گوشی كوچكتر است ( به جز سمعك های Open Fitting )


• داخل کانال یا(ITC)(In the canal)
تمامي قطعات اين سمعك ها در جلد كوچكی نصب می شوند كه از ابتداي كانال گوش شروع مي شود و به سمت داخل كانال ادامه دارد. اصوات از طريق رسيور به سمت پرده گوش هدايت می شوند . اين نوع سمعك از سمعك درون صدفه كوچكتر است و براي كم شنوائی های ملايم و متوسط و نسبتاً شديد مورد استفاده قرار می گيرد.


• کاملا داخل کانال (CIC)(Completely in the canal):
تمامي قطعات در جلد كوچكي قرار دارند كه كاملا ً داخل كانال گوش جاي می گيرد (نا مرئی) رسيور نيز در كانال گوش قرار می گيرد. اين سمعك ها كوچكترين سايز را دارند و به دليل فضاي كمتري كه براي باطری و ساير قطعات دارند، براي افت های شديد و عميق مناسب نيستند زيرا اين دسته ازكم شنوايان نياز به سمعك هاي قويتر دارند.
به طور كلي استفاده از سمعك هاي داخل گوشی ( هر سه دسته آن ها ) براي اطفال توصيه نمی شود زيرا قرار گيري آنها در گوش اطفال و كودكان به راحتي استفاده از سمعك پشت گوشی نيست. ضمن اينكه مرتباً با رشد كودك لازم قالب (پوسته سمعك) مرتباً تعويض شود. 


• پنهان یا ناپیدا داخل کانال (IIC)(Invisible in the canal)
دیگر نگران دیده شدن سمعک خود نباشید!
کوچکترین نوع سمعک های داخل گوشی به شمار می آیند که در عمق کانال گوش (پشت خم دوم ) قرار می گیرند و معمولا برای افت شنوایی ملایم (Mild) تا متوسط (Moderate) تجویز می شوند.

پوسته و یا Shelll این سمعک براساس قالبی که از گوش فرد توسط کارشناس شنوایی شناسی تهیه می شود، بطور سفارشی برای هر فرد ساخته شده و تمامی اجزای الکترونیکی سمعک، درون این پوسته قرار می گیرد


مزایای سمعکهای نامریی
سمعک نامرئی به اندازه ای کوچک است که می تواند در عمق کانال گوش و تنها به فاصله چند میلیمتری از پرده گوش فرد قرار بگیرد و کاملا از دید پنهان بماند.

این فاصله بسیار نزدیک سمعک با پرده گوش، باعث می شود که شخص صدا را بسیار واضح، شفاف و طبیعی بشنود بدون اینکه نیاز به تقویت بیشتر صدا توسط سمعک باشد و این به مفهوم مصرف کمتر باتری توسط سمعک وعمر بیشتر باتری است.

یکی از بزرگترین مزایای سمعک های IIC اینست که جایگیری این سمعک در عمق کانال گوش باعث می شود که شکل آناتومیک و طبیعی گوش خارجی یا همان لاله گوش (Pinna) دست نخورده باقی مانده و در نتیجه عملکرد گوش خارجی در کمک به تعیین منبع صدا (Localization) بطور طبیعی حفظ شود.

البته می توان گفت که مهمترین مزیت این نوع سمعک ها نامرئی بودن آنها است به گونه ای که دیگران متوجه نمی شوند که فرد از سمعک استفاده می کند.

برای خارج کردن سمعک از داخل گوش، زائده ای بسیار کوچک (Pin) برای این سمعک ها تعبیه شده است که می توان با استفاده از آن سمعک را از داخل گوش بیرون کشید.

معایب سمعک های نامرئی
از آنجاییکه این سمعکها در عمیق ترین قسمت کانال گوش قرار داده می شوند اجزای الکترونیکی و حساس این سمعک همواره در معرض رطوبت، جرم گوش و حرارت بدن قرار می گیرند و این امر باعث می شود که این نوع از سمعکها، زودتر نیاز به تعمیر پیدا کنند.

همچنین فرد باید هر روز چند مرتبه سمعک را از گوش خود خارج کرده و آنرا از جرم گوش پاک کند و کانال گوش خود را تمیز و خشک نماید. علاوه بر این از آنجاییکه سمعکهای نامرئی، از کوچکترین سایز باتری (سایز ۱۰) استفاده می کنند، شارژ باتری زودتر خالی شده و فرد نیاز خواهد داشت که بطور متوسط هر ۴ روز یکبار، باتری سمعک خود را تعویض کند.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که سمعکهای نامرئی از آنجاییکه افت های ملایم تا متوسط را تحت پوشش قرار میدهند برای تمامی افراد مناسب نمی باشند. اگر افت شنوایی فرد بالاتر از حد متوسط باشد سمعک نامریی نمی تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت شنوایی فرد بکند.

همچنین برای کودکان نیز تجویز سمعک نامریی IIC توصیه نمی شود و در مواردی که کانال گوش فرد کوچک بوده و یا مبتلا به بیماریهای عفونی گوش هستند، فرد نمی تواند از این نوع سمعک استفاده کند.

علاوه بر این، سمعک های IIC در حال حاضر، مجهز به تکنولوژیهای بیسیم و بلوتوث نیستند و در نتیجه نمی توان صدا را از تلویزیون و یا تلفن مستقیما به سمعک فرستاد

در برخی از مدلهای سمعکهای نامریی، می توان قابلیت های بیسیم و بلوتوث را هم بطور سفارشی در سمعکهای نامریی تعبیه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کلینیک تماس بگیرید.

همچنین در سمعک های نامریی به واسطه اندازه بسیار کوچک آنها و محل قرارگرفتن آنها در عمق کانال گوش، از میکروفون های جهت دار و یا Directional در ساختار سمعک استفاده نمی شود و در نتیجه شخص در محیط های پر سروصدا و شلوغ ممکن است درک خوبی از گفتار ندشاته باشد.

لذا، این نوع سمعک برای افرادی تجویز می شود که با وجود صداهای مزاحم محیطی کیفیت شنوایی مطلوبی هنگام استفاده از سمعک داشته و یا ویژگی نامریی بودن سمعک برای آنها مهم تر باشد.

در برخی از مدل های سمعک های نامریی، می توان قابلیت استفاده از میکروفونهای جهت دار را نیز بطور سفارشی در سمعکهای نامریی تعبیه کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا با کلینیک تماس بگیرید.

سمعک های نامریی مناسب چه افرادی می باشد؟
این سمعک برای افرادی که از شرایط زیر برخودار باشند، گزینه ایده آلی خواهد بود:
افت شنوایی آنها بیشتر از حد متوسط نباشد.
در فرکانسهای پایین، حداقل افت خفیفی داشته باشند.
کانال گوش سالم داشته و جرم گوش آنها زیاد نباشد.
کانال گوش نسبتا صافی داشته باشند.
کانال گوش کوچک و مخروطی شکل نداشته باشند.
سابقه جراحی کانال گوش و حساسیت شدید در این ناحیه نداشته باشند.
کانال گوش آنها با حرکت کردن فک، جابجایی نداشته باشد.
در محیط های شلوغ و پر سروصدا بتوانند با سمعک خوب بشنوند و یا ویژگی نامریی بودن برای آنها مهم تر از این مسئله باشد.
نیازی به اتصال سمعک به دستگاههای بلوتوث و یا بیسیم نداشته باشند.
با تعویض باتری سمعک هر ۳ تا ۷ روز یکبار مشکلی ندشته باشند.
با تمیز کردن مداوم سمعک مشکلی نداشته باشند.

نکات بسیار مهم در رابطه با سمعک های نامریی
قالب گیری و ساخت این نوع سمعک کار بسیار تخصصی است و از آنجاییکه این سمعک در عمیق ترین قسمت کانال گوش (به فاصله چند میلیمتری از پرده گوش) قرار می گیرد، اگر متخصص شنوایی ، نتواند قالب خوبی از این قسمت ازکانال گوش بگیرد، سمعک ساخته شده در گوش فرد به خوبی جایگیری نشده و سمعک فیدبک خواهد کرد (سوت کشیدن سمعک).

از آنجایی که قالب باید از ناحیه ای گرفته شود که خیلی به پرده گوش نزدیک است، لذا هرگونه حرکت اشتباه می تواند منجر به آسیب دیدگی پرده گوش گردد. پس حتما به یک کارشناس شنوایی که تخصص و تجربه کافی در زمینه فیتینگ سمعک های نامرئی دارد مراجعه نمایید.

چرا انتخاب ما


مشاوره و تست شنوایی رایگان سمعک

متخصصین کلینیک ارزیابی شنوایی و سمعک اشراق برای اشخاصی که قصد خرید سمعک را دارند مشاره و تست شنوایی رایگان در نظر می گیرد شما برای دریافت مشاوره کافیست با شماره مطب تماس حاصل فرمائید پاسخوگی سوالات شما خواهیم بود.


طرف قرارداد با بیمه ها

کلینیک سمعک اشراق طرف قرارداد با بانک سپه ، صادرات، تجارت و ...می باشد.همچنین برای بیمه شدگان کلیه بیمه ها مدارک لازم جهت اخذ تعرفه بیمه سمعک را ارائه می دهد.


ارائه خدمات در منزل و تست سمعک

این کلینیک همچنین کلیه خدمات خود را جهت رفاه حال سالمندان کم توان در منزل ارائه می دهد و همچنین برای افرادی که در انتخاب نوع سمعک تردید دارند تست سمعک به مدت یک هفته انجام می گیرد.


دوسال باطری رایگان

یکی از خدمات کلینیک سمعک اشراق، اهدای دوسال باطری رایگان به خریداران سمعک از این کلینیک می باشد.

سمعک چیست؟

خدمات سمعک اشراق سمعک اشراق بهترین در شرق تهران

سمعک(hearing aid) قطعه الکترنیکی کوچکی است که به فرد کم شنوا کمک می کند که صدا ها را بهتر بشنود و بتواند ارتباط بهتری با دیگران برقرار کند.

سمعک صداهایی که وارد گوش می شود را پردازش کرده و سپس صدای مناسب و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کند.تکنولوژی سمعک به گونه ای است که علاوه بر افزایش میزان صدا باعث افزایش کیفیت صدا نیز می گردد و فرد صداها را واضح تر می شنود و همچنین صداهای مزاحم محیط را کم می کند.

انواع سمعک از نظر شکل: سمعک پشت گوشی سمعک داخل گوشی انواع سمعک از نظر تکنولوژی: آنالوگ دیجیتال هوشمند هوشمند وایرلس حالا اینجا برندهای سمعک بیاد.

ادامه مطلب

مقالات

سکته گوش!
آشنایی با افت شنوایی
چگونه عمر سمعک را افزایش دهیم؟
چگونه طول عمر باتری سمعک را افزایش دهیم؟
پیرگوشی
توسعه سیستم شنوایی در کودکان